a صفحه اصلی
دو شنبه 18 اسفند 1399March 8, 2021
جزئیات خبر
1396/11/24 - یک سفر جذاب در روستای پیران
گروه نهتلهای کوثرـ روستای پیران از توابع بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب، است. این روستا از شمال شرق به کوه بان رزده، از جنوب به کوه پلتوی کری محدود میشود. آب وهوای آن معتدل و گرم است.رودخانه پر اب وزیبای الوند در جنوب این روستا جریان دارد.
شهرستان سرپل ذهاب که در محدوده جغرافیایی استان کرمانشاه قرارگرفته قدمت طولانی دارد. مسلمان و اهل تسنن هستند.
روستای کوهپایه ای پیران بافت مسکونی متمرکز دارد.عبور نهراب از میان کوچه های قدیمی همراه با درختان چنار، تبریزی وگردو که روستا را در بر گرفته، جلوه زیبا به روستا بخشیده است.جنگل های انبوه و متراکم درختان بلند و زیبای چنار و تبریزی و گردو و انجیر چشم اندازهای بسیار زیبا و مساعد جهت گذراندن اوقات فراغت فراهم نموده است. آبشار بلند پیران و چشمه های جوشان در کنار درختان کهنسال و گیاهان خودرو در اطراف انها جز مناظر بدیع روستا به شمار میرود.
ازعمده ترین غذاهای این روستا می توان به بامیه و تماته، بامیه بادمجان اشاره کرد. از مهمترین صنایع دستی این روستا انواع گلیم با طرح های کردی را نام برد. سوغاتی عمده این روستا شامل انجیر، گوجه سبز و سایر محصولات تولیده شده در روستا است. روستای پیران از طریق شهرهای قصرشیرین، سرپل ذهاب ، کرند غرب، گیلان غرب از استان کرمانشاه قابل دسترسی است.
آبشارپیران که در فهرست ملی آثار طبیعی شده استان کرمانشاه است یکی از بلند‌‌ترین آبشار‌‌های ایران است که در 9 کیلومتری سرپل ذهاب در نزدیکی روستای شالان واقع شده. آبشاری سه طبقه که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پائینی کوتاه‌تر است و در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی‌شود. مسیر دسترسی به آبشار پیران از دو طریق امکان پذیر است: مسیر نخست روستای پیران در ۱۰ کیلومتری سرپل ذهاب است که به پای آبشار می‌رود و مسیر دیگر روستای ژالکه در منطقه ریجاب است که نمای بالادست آبشار را پیش روی بیننده نمایش می‌دهد. 
روستای پیران یکی از 14 روستای هدف گردشگری استان کرمانشاه است که در دره ای زیبا و در جوار آبشاری مرتفع قرار گرفته است.
منبع: فصلنامه فرهنگی سیاحتی و اجتماعی کوثر


روابط عمومی:
40 42 8830 021
©2018 Kosar Hotel News, All Right Reserved