a صفحه اصلی
پنج شنبه 14 اسفند 1399March 4, 2021
جزئیات خبر
1397/05/03 - دامـاش زمرد سبز طبیعت گیلان
پایگاه خبری گروه هتلهای کوثر ـ روستای «داماش» یکی از مناطق ییلاقی دهستان جیرنده در بخش عمارلوی شهرستان رودبار و از روستاهای نمونه گردشگری در کشور است که در حدفاصل شهرهای لوشان و منجیل و در ۱۳۰ کیلومتری از شهر رشت واقع‌شده است.
طبیعت زیبا، آب‌وهوای خنک و چشمه آب‌معدنی گوارایی که در این منطقه واقع‌شده، در روزهایی که شهرهای جلگه‌ای استان آب‌وهوای شرجی را تجربه می‌کنند، خنکای روح بخشی را به هر مسافری که به این منطقه قدم می‌گذارد، هدیه می‌کند.
ارتفاع دو هزار و ۲۰۰ متری روستای داماش از سطح آب‌های آزاد سبب شده تا این منطقه یکی از مناطق هدف گردشگران در سفر به استان گیلان باشد. در کنار همه این زیبایی‌ها، نیمه خردادماه حال و هوای دیگری در این روستا برپاست چراکه مردم این منطقه بعد از یک سال انتظار، گل‌دهی سوسن چلچراغ - یکی از نادرترین گل‌های جهان- را به نظاره می‌نشینند و در این میان پذیرای گردشگران زیادی که از اقصی نقاط ایران و حتی کشورهای خارجی برای بازدید از این گل زیبا می‌آیند، نیز هستند.
سوسن چلچراغ؛ جاذبه کم‌نظیر گردشگری طبیعی گیلان
گل سوسن چلچراغ که نخستین گیاه ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است، نام محلی آن گیاهی از خانواده لیلیوم است که توسط «لدر بوری» -گیاه‌شناس فرانسوی- شناسایی شد و به دلیل تلاش‌های وی برای شناساندن این گل، به نام علمی «لیلیوم بوری» ثبت‌شده است. هرساله و در نیمه خردادماه، طبیعت زیبای روستای داماش پذیرای گل‌های سوسن چلچراغ است که در این موقع از سال به گل نشسته و طبیعت بی‌نظیر این منطقه را زیباتر می‌کند که بتبع آن جشن گل‌دهی این گیاه در روستای داماش برگزار می‌شود و گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور برای بازدید از این گیاه کم‌نظیر به گیلان می‌آیند.
خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از سفر به داماش
پذیرایی مردمان روستا با انواع غذاها، شیرینی‌ها و نان‌های محلی، حضور در طبیعت بی‌نظیر این منطقه و آشنایی با آداب‌ورسوم منطقه داماش تنها بخشی از جاذبه‌های سفر به روستای بکر و زیبای داماش است. حضور مردم روستایی با لباس‌های محلی در جشن گل‌دهی و همچنین عرضه انواع صنایع‌دستی این روستا شامل انواع گلیم و دست بافته‌های پشمی، از دیگر جاذبه‌های گردشگری در منطقه داماش محسوب می‌شود. همچنین غذاهای محلی این منطقه شامل انواع کباب و انواع خورش خاطره‌ای دل‌چسب از سفر به منطقه داماش و بازدید از سوسن چلچراغ را به یادگار می‌گذارد.
داماش تنها در سوسن‌هايش خلاصه نمي‌شود. جنگل پيمايي هم از جمله لذت‌هايي است که نبايد از دست بدهيم. سرو کهنسال هرزويل از جمله دیدنی های این جنگل است که قدمت آن 1000 سال تخمين زده شده و ناصرخسرو 900سال پيش، از اين سرو در سفرنامه خود نام برده است.
منبع: فصلنامه فرهنگی، سیاحتی و اجتماعی کوثر


روابط عمومی:
40 42 8830 021
©2018 Kosar Hotel News, All Right Reserved