a صفحه اصلی
دو شنبه 18 اسفند 1399March 8, 2021
جزئیات خبر
1396/10/20 - خانه‌آقــا‌زاده بزرگترین بادگیـر دو طبقـه جهان
گروه نهتلهای کوثر ـ ابرکوه شهری در جنوب غربي شهرستان تفت و استان یزد با جاذبه های خاص است که در آن می‌توان از خانه‌های قدیمی،قلعه‌های سر به فلک کشیده و درختان کهنسال سراغ گرفت. در گوشه گوشه این شهرستان تاریخی مردمی مهربان و میهمان نواز می توانند شما را به سمت دیدنی هاي آن راهنمایی کنند.
با گذر از تکیه دروازه میدان که خود سابقه‌ای طولانی دارد،‌ وارد کوچه‌های پر پیچ و خمی می‌شوید که عمری به درازای تاریخ چون دیگر نقاط این شهرستان باستانی دارد. ساباطی زیبا که تصویری دلنواز از زیباترین بادگیر ایران در کنار آن به رخ کشیده شده است، به گردشگران یادآوری می‌کند که به سمت خانه آقازاده در حرکت هستید.
خانه‌ی آقا زاده ،واقع در محله دروازه میدان این شهر،یکی از آن جاذبه هاست که متعلق به فرد ثروتمندی بنام سید حسن ابرقویی بوده و دوران ساخت آن به اواسط قاجاریه برمی گردد.این بنای زیبا با مساحتی برابر 820 متر مربع در بافت قدیم واقع گردیده و از نظر معماری و به کارگیری عناصر معماری سنتی ایران ممتاز و درخور توجه است.این اثر در 24 بهمن سال 1375 با شماره ثبت 1838 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.
اتاق جنوبی خانه به صورت صلیبی و شکم دریده ساخته شده و دارای حیاط مرکزی با حوض سنگی بزرگی است که در وسط آن قرار دارد.خانه در سه جبهه ساخته شده است تا ساکنانش بتوانند براساس شرایط آب و هوایی فصل های سال در بخش های مختلف آن ساکن شوند. اما قسمت شاخص و جالب بنا ،بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی آن می باشد،که در نوع خود بی نظیر است.
بادگیر این خانه یکی از بادگیرهای اصیل و زیبای ابرکوه محسوب می شود که 18متر ارتفاع دارد و مساحت آن 18مترمربع است و ارتباط بین طبقات آن با 19دریچه هواست،که می تواند حتی در زمانی که هیچ بادی در کویر نمی وزد،تنظیم هوا را انجام دهد.درحالی که بیش از 95 درصد بادگیرها یک طبقه هستند، این بادگیر دو طبقه است و برای خنک کردن و به عنوان کولر از آن استفاده می شود.
در کنار آن، یک کلاه فرنگی با تزیینات مقرنس کاری بسیار زیبا قرار دارد.و به نحوی طراحی شده‌است نور آسان‌تر وارد تالار خانه و فضای زیرین شود و آن راروشن‌تر جلوه دهد.
هم چنین تصویر این خانه ی زیبا در اقدامی پسندیده از سال 93،پشت اسکناس های دو هزارتومانی نقش بست، که تصویر بادگیر روی اسکناس ملی ایران یکی از مهرهای تایید برای اثبات تعلق داشتن فن آوری ساخت بادگیر به ایرانیان است.


روابط عمومی:
40 42 8830 021
©2018 Kosar Hotel News, All Right Reserved