a صفحه اصلی
پنج شنبه 14 اسفند 1399March 4, 2021
جزئیات خبر
1396/11/24 - دلفارد، نهايت زيبايي طبيعي دراعمـاق کویرکرمان
گروه نهتلهای کوثر ـ نام جيرفت را امروزه كمتر كسي شايد نشنيده باشد. جيرفت بخشي از معروفيتش را مديون سايت تاريخي كنار صندل است كه نشان از وجود تمدن در 5 هزار سال پيش در شرق كشور مي‌دهد. شهر دقيانوس هم از ديگر ديدني‌هاي اين شهر است و اما روستای دلفارد جیرفت هم ‌زيبايي اش خیره کننده است .
روستای دلفارد از زیباترین ییلاقات جنوب کرمان ، با آب و هوای مدیترانه ای و وجود آبشارهای متعدد نهايت زيبايي طبيعي كرمان است.
از دره دلفارد که در 25 کیلومتری شهر باستانی جیرفت قرار گرفته است به عنوان یکی از قطب‌های اکوتوریسم استان کرمان یاد می‌شود و شگفت اینکه این دره در ارتفاعات سربیژن آب و هوایی مدیترانه ای دارد و یکی از ذخیره گاه‌های اصلی گیاهی و جانوری استان کرمان نیز محسوب می‌شود، وجود هزاران هکتار باغ مرکبات، نخل، جنگل‌های بادام و انار شیطان رودخانه‌های متعدد و ده‌ها آبشار منحصر به فرد و گلزارهای رنگارنگ و زیبا، دلفارد را به بهشتی در استان کرمان تبدیل کرده است.
یکی از شگفتی‌های این روستا وجود درختان سردسیری در کنار درختان گرمسیری است بطوری که هم زمان می‌توان میوه‌های درختان گرمسیری همچون خرما و مرکبات و درختان سردسیری مانند گردو و گیلاس را در این منطقه مشاهده کرد در این میان وجود جنگل‌هایی از میوه‌های وحشی همچون تمشک و انجیر و بادام وحشی بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد.
در حالی که گاه هوای شهر جیرفت به نزدیک 50 درجه سانتیگراد می‌رسد اما در همان زمان درجه هوا در دلفارد، شرایط آب و هوایی مناطق مدیترانه ای را برای گردشگر تداعی می کند.
این روستا یکی از زیباترین روستاهای استان کرمان و کشور محسوب می‌شود و در دره‌ای قرار گرفته که رودخانه سر شاخه اصلی رودخانه شور در آن جاری است و به دلیل قرار گرفتن سرچشمه ها در بالا دست دره، در این منطقه دهها آبشار بسیار زیبا تشکیل شده است که همانند آنها را تنها می‌توان در چند استان محدود در غرب کشور مشاهده کرد.
این دره در تابستان محلی برای ییلاق محسوب می‌شود و بر جمعیت روستا افزوده می شود که اکثرا گردشگرانی هستند که به صورت بلند مدت در این منطقه سکونت می‌کنند.
زيبايي‌هاي شمال كشور اينجا تكثير شده است با رنگ و بوي ديگر. درخت انار است و چغاله كه همين‌طور خود را به زور به كوچه‌ها كشانده است از روي پرچين‌ها و شاخه‌ها.
 در اين دره، شرايط آب و هوايي خاصي وجود دارد و هرچه از پايين به بالا مي‌رويم، از دماي هوا كاسته مي‌شود. در اين دره، علاوه بر آب‌ و هواي سردسيري، آب و هواي گرمسيري نيز حاكم است.
در بهار دلفارد با بوي علف، پونه و هزارگياه ديگر يكي مي‌شويد. تمام لحظات شما اينجا تابلويي است كه به تصوير كشيده شده است. شكل كوه‌ها و صخره‌ها به همان هند نزديك است و آفريقا. بي‌دليل نيست كه جيرفت را هند كوچك ايران مي‌دانند .
آبشار زیبای دلفارد که متاسفانه به دلیل خشکسالی های اخیر کم آب شده است یکی دیگر از جاذبه های این روستاست. مسیر پیاده روی برای رسیدن به آبشار دارای درختان چنار بلند و قدیمی بسیار زیادی است که منظره دل انگیزی ایجاد کرده اند.


روابط عمومی:
40 42 8830 021
©2018 Kosar Hotel News, All Right Reserved